HAJHULLÁS – ALOPÉCIA
A hajszál a normál növekedési ciklusa során nő, nyugalomban van, majd kihullik. Egy egészséges hajú, átlagos felnőttnek naponta körülbelül 70-100 szál haja hullik ki. Ennél több hajszál kihullása a haj ritkulásához vagy kopaszodáshoz vezethet. Ez kialakulhat hirtelen, vagy hosszabb idő alatt fokozatosan, Az ilyen tünetek a haj növekedési ciklusában fellépő zavar jelei lehetnek, és ilyenkor fel kell keresnünk egy szakembert.
Ezt a problémát nevezzük hajhullásnak vagy alopéciának. A problémának több típusa és számos oka lehet – a kortól a genetikán keresztül a környezeti tényezőkig. Három leggyakoribb típusa az androgén alopécia, az alopecia areata, és a diffúz hajhullás.
Androgén alopécia
Az androgén alopécia, más néven férfias kopaszodás a hajvesztés leggyakoribb oka. A hajhullás ezen típusa a férfihormonokhoz, különösen dihidrotesztoszteronhoz ( DHT-hoz) köthető. Az androgén alopécia általában az életkorral gyakoribbá válik.
Számos genetikai és környezeti tényező okozhat androgén alopéciát. Az esetek többségében azonban öröklött hajlamról van szó. Pontosabban akik a kopaszodás ezen típusától szenvednek, többnyire a DHT androgén hormonra genetikusan érzékeny szőrtüszőket örököltek. A túlérzékenység következtében a szőrtüszők mérete csökken, élettartamuk pedig lerövidül. Ennek eredményeképpen a hajszálak gyorsabban kihullanak, és ezek a szőrtüszők nem termelnek újabbakat.
Az androgén alopécia többnyire az elülső hajvonalon kezdődik, amelyet gyakran nevezünk magasodó homloknak is.
A hajhullás ezután hátrafelé terjed tovább a fejen, gyakran teljes kopaszságot eredményezve. Egyes esetekben a fejbőr egyes részein megmarad a haj.
Az androgén alopéciával érintett nőknek gyakran egész életükben hullik a haja, mivel a haj ritkulása már fiatal korban megkezdődhet. A hajhullás náluk inkább a választék szélesedésével kezdődik, mint a homlok magasodásával.
Diffúz alopécia
A diffúz alopécia a teljes fejbőrön bekövetkező hajhullást jelent. A hajhullás ezen típusa mindkét nemnél előfordulhat, de nőknél gyakoribb. Bármilyen életkorban előfordulhat.
A diffúz hajhullás nemcsak a hajnak a teljes fejbőrön történő hullásával jár, hanem maguk a hajszálak is elvékonyodnak, ahogy a haj veszít a sűrűségéből. Ez a probléma sok stresszt okozhat, mivel hirtelen azt vesszük észre, hogy sok hajszál marad a párnán, a fésűben, vagy sok hullik ki hajmosáskor. Azonban a hajhullás ezen típusa többnyire ideiglenes: a haj képes visszanőni, amíg a szőrtüszők aktívak maradnak.
A diffúz hajhullásnak számos oka lehet. Okozhatja a terhesség által kiváltott hormoningadozás, fogamzásgátló tabletta szedése vagy a pajzsmirigy nem megfelelő működése. Betegségek, fertőzések vagy orvosi kezelések szintén okozhatnak ilyen tünetet, csakúgy, mint a vitaminok vagy ásványi anyagok hiánya (különösen a vas, cink, folsav vagy B12-vitamin hiánya), valamint az étkezési vagy anyagcsere rendellenességek. Végül a pszichológiai tényezők és stressz is gyakran közrejátszhat ebben.
Alopecia areata
Az alopecia areata egy kiszámíthatatlan hajhullási típus, ahol a haj kisebb, pénzérme méretű foltokban hullik ki. A probléma gyakran hirtelen alakul ki, és gyakran érint a fejbőrön kívül más testrészeket is.
A hajhullás ezen típusa autoimmun betegségnek tekinthető, mivel gyakran kíséri gyulladás. Ez azt jelenti, hogy az immunrendszer támogatásáért felelős fehérvérsejtek megtámadják a hajnövekedési sejteket a szőrtüszőkben. Ennek következtében gyulladásos reakció lép fel, a hajnövekedési sejtek pedig összezsugorodnak és lelassul a hajtermelés.
Bár a kutatók még nem ismerik ezen reakció pontos okát, kialakulásában valószínűleg öröklött tényezők játszanak szerepet. Az alopecia areata nagyobb valószínűséggel alakul ki, ha egy közeli családtag is tapasztalt már hasonló tüneteket.
A legtöbb esetben az alopecia areata ideiglenes probléma, és a haj visszanő. Mások számára ez a probléma egyéb kopaszodási problémák első lépését jelenti.
Postpartum (szülés utáni) hajhullás
A postpartum alopécia a gyermekszülést követő néhány hónapban alakulhat ki a kismamáknál. A szülést követően lezajló hormonális változások okozzák, elsősorban az ösztrogénszint szülést követő csökkenése. A terhesség során az ösztrogén kb. 50%-kal csökkenti a telogén (nyugalmi és regenerációs) szakaszban lévő hajszálak arányát, így a nőknek még a napi átlagos 100 szál hajuk sem hullik ki. Ez az oka annak, hogy sok nőnek a terhesség alatt sűrűbbé és fényesebbé válik a haja. A szülést követően ez a terhesség alatt megtartott hajmennyiség elkezd kihullani.
A szülés utáni hajhullás hirtelen, két-három hónappal a szülést követően kezdődhet. A legtöbb esetben a hajhullás a szülés után hat-kilenc hónappal visszaáll a terhesség előtti szintjére.
Hogyan előzhető meg a hajhullás?
A hajhullásra sajnos nem létezik gyógymód. A napi hajápolási rutinunk azonban jelentős szerepet játszik. A rendszeres hajmosás és óvatos fésülés enyhítheti, míg a vegyszerekkel való kezelés, a haj színezése vagy festése súlyosbíthatja a hajproblémákat. A fejbőr masszírozása javíthatja a vérkeringést a fejbőrben, ezzel stimulálva a haj növekedését. Csökkentheti a stresszt és elősegítheti a hajnövekedést úgy, ha a teljes fejbőrét az ujjbegyek lassú, körkörös mozdulataival masszírozza. A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres testmozgás és az elegendő alvás szintén segíthet.
Lezárás dátuma: 2024.06.26. EWO-HU/REVALID/2024/20